ARKIVET 2018

Denna sida kommer så småningom att fyllas med text och bild från  föreningens aktiviteter under året. 

Sidan senast uppdaterad den 13 februari 2018 16:43

RIDKURS MED JOHAN HÄGGBERG 20-11 FEBRUARI
Årets första ridkurs hölls i ridhuset i Lye.

I samband med lunch på lördag hade vi ett tteoripass där Johan pratade om hjälpsystemet (skänkel, hand, mage, spö, röst mm).

Se till att få igenom hjälperna. Risken är att man blir ineffektiv eftersom man inte vill vara "grov"... Hästarna blir det man gör dem till.

"Som man frågar får man svar"

Hästar är "trygghetsnarkomaner" de vill ha fasta rutiner, fasta vanor och få förändringar.

DELTAGARE: Lovisa von Corswant (u) & Visir, Ingrid Wahlén & Styrmir, Hanna Lindstedt & Lyfting, Marguerite Strandsten & Prins, Ingrid Jacobsson & Hvatur/Skvetta, Fia Lundberg & Gormur,  Isabelle Lundberg (u) & Ivaldi?, Emma Li Andersson (u) & Hrina, Gunilla Sterner & Pía + Johanna Nordenankar & Galdur.

"En häst är som ett stycke trä - där det finns kvistar måste man slipa mycket."

ÅRSMÖTE 10 FEBRUARI
En härjande influensa och kurs-kollision gjorde att det blev visst manfall på årets årsmöte. Trots det närvarade 29 medlemmar hade sammanstrålat i Gotlandssnus lokaler i Roma för att summera verksamhetsåret 2017.

Årsmötesförhandlingarna leddes av Ingrid Jakobsson med Ingrid Wahlén som sekreterare.

KLUBBEN: Under året nådde föreningen ett nytt medlemsrekord - 159 personer (varav 7 stödmedlemmar). 38 personer var mellan 7-20 år. Ekonomi är god.

ENKELT BOKSLUT 2017

Som vanligt har vi haft en diger verksamhet med många kurser, uteritter, föreläsningar och träffar med olika teman - allt från avel till stickning.
Antalet deltagare på klubbens alla tävlingar fortsätter att vara högt.

Austur stod som arrangör till öns första DM för islandshäst (sport).

VERKSAMHETSBERÄTTELSE 2017

STYRELSEN 2018:
Ordförande: Marianne Lyttkens
Vice ordförande: Anders Andersson
Sekreterare: Therese Sonehag
Kassör: Lotta Molund
Ledamöter: Nathalie Althin-Gudinge & Magdalena Moranska

Suppleanter: Camilla Jåfs, Ida Söderlund, & Tina Niska

VALBEREDNING: Pia Bergman (sammankallande), Monika Östberg, Martina Andersson, Sonja Grahns-Knutas, Ulla Andersson

REPRESENTANTER TILL SIFs RIKSÅRSMÖTE 2018: Marianne Lyttkens, Ida Söderlund, Ulla Sköldstam, Nina Morge (suppleanter: Christina Rohdin-Alm, Per Enocsson, Lena Lundström)

LOKAL MEDLEMSAVGIFT 2019: Det beslutades att den lokala delen av avgiften ska vara oförändrad.

PRISUTDELNING:
KLUBBMÄSTARE 2017:
5 ekipage hade resultat för att delta i  "kampen" om det fina vandringspriset.

1. Lina Beite-Börjesson (S) & Vænting frá Neðra-Skarði 5,11p
2. Lovisa von Corswant (J) & Visir från Tängmark 5,09p
3. EmmaLi Andersson (J) & Hrina från Stenstuge 4,69p
4. Alva Raufi (J) & Ljósi från MAdkullen 4,65p
5. Hanna Blomberg-Olsson (S) & Krumi frá Ytra-Vallholti 4,35p
ÅRETS GÅNGARS EKIPAGE 2015: I år kunde hela 45 ekipage visa resultat från både 4/5-gång & tölt. OBS! I de fall där två ekipage har lika slutpoäng har ekipaget med bäst tölt resultat rankats högst.

1. Vonna Norrby (S) & Einherji från Mörtö 5,60p
2. Antonia Baumert (S) & þorsteinn från Vargsätter 5,55p
3. Lovisa von Corswant (J) & Galdur frá Horni 5,50p
4. Linda Belin (S) & Gloria från Konga 5,40p
5. Fia Lundberg (S) & Óska från Fjällgården 5,35p
8. Isabelle Lundberg (YR) & Froði frá Holtsmúla 1 5,00p

RESULTATLISTA KLUBBMÄSTARE &
ÅRETS GÅNGARTSEKIPAGE 2017

ÅRETS FÖRTJÄNSTFULL MEDLEM: Årets utmärkelse tillföll Sara Lundberg som genom sitt engagemang som tränare var en bidragande orsak till ungdomarnas fina fjärdeplacering på Lag-SM. Hon har också delat med sig av sina goda ridkunskaper till medlemmar i Austur på ett proffsigt och pedagogiskt sätt.

DELTAGARE: Marianne Lyttkens, Ingrid Wahlén, Ulla Andersson, MAgdalena Moranska, Ida Friberg, Christina Eriksson, Ingrid Jacobsson, Gunilla Sterner, Agneta Hallenfur, Josefine Åkerström-Nasser, MAri Högberg, Celine Blomberg, HAnna Blomberg-Olsson, Jennifer Glimfalk, Tina Niska, Irene Andersson, Cia Stumle, Ida Söderlund, EmmaLi Andersson, Ani Stenkvist, Martina Andersson, Lotta Molund-Löfgren, Anders Andersson, Pia Bergman, Sonja Grahns Knutas, Per Enocsson, Lena Lundström, Camilla Jåfs, Nathalie Althin-Gudinge.

MÖTE I AVELSUTSKOTTET
Några avelsintresserade hade ett litet spontanmöte hemma hos Nina Morge i Ala.

Där pratades kring kommande aktiviteter med avelsanknytning.

DELTAGARE: Gunilla Sterner, Nina Morge, Christina Rohdin-Alm, Ingrid Jacobsson, Ulla Andersson

TÄVLING I TRAIL 13 JANUARI
Då höstens helger användes till annat flyttades 2017-års trailtävling i början av det nya året.

Platsen var ridhuset i Lye och det blev totalt 8 anmälda. Tävlingsansvarig och domare var Nathalie Althin-Gudinge.

JUNIORER
1. Lovisa von Corswant & Visir från Tängmark 9,00p
2. EmmaLi Andersson & Hrina från Stenstuge 6,40p
3. Alva Raufi & Ljosi från Madkullen 6,25p
4. Hilda Nordenankar & Fála från Stenstuge 3,40p
5. Freja Glimfalk & Hrisla från Gervide 1,60p

SENIORER
1. Hanna Blomberg-Olsson & Krummi frá Ytra-Vallholti 7,75p
2. Jennifer Glimfalk & Hagl från Skogsstjärnan 6,25p
3. Lisa Raufi & Sólstormur från Raufi Gård 4,00p