ARKIVET 2019
Sidan senast uppdaterad 
25 maj 2019

KLUBBTÄVLING I FS1 DRESSYR 19 MAJ
Fem tappra ekipage ställde upp i årets klubbtävling i dressyr, som avgjordes i Fleringe. Domare var Anne-Marie & Gunnar Werner & Ida Hellberg.

I samband med tävlingsstart kom ett -visserligen väldigt efterlängtat- hällande regn. Domare, sekreterare och hjälpredor trängdes under paraplyn och försökte hålla alla papper torra, vilket gick "sådär".....

FS1 rids till ett program med 10-14 bedömnings punkter och till musik man valt själv. Det finns vissa obligatoriska moment till exempel skritt, galopp, övergångar mellan gångarter och tempon, byte av varv, böjda spår, halt, hälsning.

Vann gjorde Linda Belin på Gloria från Konga tätt följd av Marguerite Strandsen & Prins från Storsudret.

FS1 DRESSYR
1. Linda Belin (S) & Gloria från Konga 6,49p
2. Marguerite Strandsten (S) & Prins från Storsudret 6,35p
3. Sonja Grahns Knutas (YR) & Hofsi från Rumma Gård 5,33p
4. Trixie Hellström (YR) & Svala från Hästabet 5,16p
5. Ingrid Jacobsson (S) & Hvatur från Lönneberga 4,57p

Linda Belin & Gloria från Konga

VÅRTÄVLING NIVÅ 4 I FLERINGE 18 MAJ
Så har vi genomfört föreningens första "riktiga" ovalbanetävling Nivå 4. Totalt kom 26 ekipage till start.

Platsen var ovalbanan i Fleringe och domare var Anne-Marie & Gunnar Werner och Ida Hellberg.

För att ge ekipagen möjlighet att tävlingsträna beslöts att vi skulle köra alla klasser det fanns anmäla i - oavsett om det bara var 1 deltagare.

DOMARNAS PRIS: Lisa Lindblad & EmmaLi Andersson (junior)

Domarna ville även dela ut ett litet "bonuspris" för god sportsmannaanda och det tilldelades Jouline Eriksson

VI SPONSRADE AUSTURS VÅRTÄVLING:
MEDLEMMAR: Emma Li Andersson, IngaLill Karlsson, Lisa Lindblad Pia Bergman & Zenita Strandänger

FÖRETAG: Circle K, Claes Ohlsson, Frendo, ICA Maxi, Lekstugan, Made With Love By Bim, Northern Well, Sadlar.se (Karin Åberg), Schübergs gräv och schakt, Stina Nilssons Veterinärpraktik, Tre Svansar, Växthuset Linds, Östercentrum Visby

T8 TÖLT S/YR uttag FINAL
1. Isabelle Lundberg (YR) & Sena frá Ketilsstöðum 5,60p 5,67p
2. Lisa Lindblad (S) & Hector från HAmmarby 4,60p 5,42p
3. Camilla Lundberg (S) & Silfurmáni från Nors 5,30p 5,17p
4. Lovisa von Corswant (YR) & Idunn från Bergtuna 4,30p 5,09p
5. Hanna Lindstedt (S) & Lyfting från LIlla Sträckås 5,03p 4,84p
5. Jouline Eriksson (YR) & Nellika från Bergtuna 4,60p 4,67p
7. Therese Sjöberg (S) & Silfur þerna från Alverliden 4,53p  
7. Maria Smedberg (S) & Vordögg från Ammor 4,53p  
9.. Marguerite Strandsten (S) & Erlendur från HAllbjäns 4,37p  
9. Lovisa von Corswant (YR) & Visir från Tängmark 4,38p  
T8 TÖLT JUNIOR  
1. Alva Raufi & Gandur från Storsudret 5,20p
2. Alva Raufi & Ljósi från MAdkullen 4,43p
  Julia Eriksson & Elisa från VInteråsen 4,20p
4. Cajsa Håkansson & Miriam från Ammor 3,87p
5. Wilma Eriksson & Seidur från Älleköpinge 3,10p
T7 TÖLT  
1. Sonja Grahns Knutas (YR) & Hofsi från Rumma Gård 4,77p
2. Ida Söderlung (YR) & Mist från Järvsand 4,60p
3. Trixie Hellström (YR) & Svala från Hästabet 3,67p

Isabelle Lundberg & Sena frá Ketilsstöðum vann A-finalerna i både T8 & V5.

T6 TÖLT  
1. Ida Friberg (YR) & Embla från Jordala 4,37p
T5 TÖLT S/YR  
1. Lisa Lindblad (S) & Dugur från Stenholmen 5,20p
2. Linnea Werkander (YR)& Fákur från Storsudret 4,60p
T3 TÖLT S/YR  
1. Fia Lundberg (S) & Gormur frá Selfossi 5,43p
2. Linda Belin & Gloria från Konga 5,20p
3. Ingrid Jacobsson (S)& Hvatur från Lönneberga 4,10p
T3 JUNIOR  
1. Emma Li Andersson & Hrina från Stenstuge 4,77p
V5 FYRGÅNG S/YR uttag FINAL
1. Isabelle Lundberg & Sena frá Ketilsstöðum 5,87 5,92p
2. Lisa Lindblad & Dugur från Stenholmen 5,87p 5,83p
4. Lovisa von Corswant (YR) & Visir från Tängmark 5,67p 5,63p 
3. Camilla Lundberg & Silfurmáni från Nors 5,13p 5,50p
5. Therse Sjöberg (S) & Silfur þerna från Alverliden 5,53p 4,21p
6. Lisa Lindblad & Hector från Hammarby 5,10p  
7. Linnea Werkander (YR) & Fákur från Storsudret 5,07  
8. Jouline Eriksson (YR) & Nellika frá Vatnsleysu 4,27p  
9. Maria Smedberg (S) & Vordögg från Ammor 4,13p  
10. Marguerite Strandsten (S) & Erlendur från HAllbjäns 4,10p  
11. Ida Söderlund (YR) & Mist från Järvsand 3,60p  
12. Hanna Lindstedt (S) & Lyfting från Lilla Sträckås 3,30p  
13. Therese Sonehag (S) & Garri från Kristineberg 1,83p