Fölkammaren 

Antalet islandshästföl som föds på Gotland varierar lite från år till år, men i snitt blir det kanske runt 5-10 stycken/år.


I listan på denna sida återfinns en del av de föl som är uppfödda av och inrapporterade av Austurmedlemmar - listan listan är begränsad till de senaste 10 åren.


BILDEN: Eldlilja från Vallbostrand med fölet Eldstjarna från Gryningsssol (född 2020). 

2020

Eldstjarna från Gryningssol

E: Hvatur från Lönneberga U: Eldlilja från Vallbostrand

Uppfödare; Lotta Molund-Löfgren, VISBY


Grim från Gryningssol

E: Hvatur från Lönneberga U: Glitra frá Bakkakoti

Uppfödare: Lisa Raufi, LAU


2019

Hvitstjarna från Engården

E: Finnur frá Ármóti U:  Tíund frá Blesastöðum 1A

Uppfödare; Gunilla Sterner


Litla-Kráka från Solvinda

E: Limbo från Änghaga U: Dáð från Árbæ

Uppfödare: Ani Stnqvist, RONE


Máni från Engården

E: Finnur frá Ármóti U: Pía frá Litlu-Brekku

Uppfödare: Gunilla Sterner, KAPELLSHAMN


Moldrún från Kauparve

E: Finnur frá Ármóti U: Næfrakolla från Hallbjäns

Uppfödare: Ingrid Wahlén, LÄRBRO


Prins Från Engården

E:Finnur frá Ármóti U:Lókbrá frá Blesastöðum 1A

Uppfödare: Gunilla Sterner, KAPELLSHAMN


Stelpa från Bjärges

E: Finnur frá Ármóti U:Vigdis från Bjärger

Uppfödare: Nina Morge, ALA


Tenglill från Trollbruten

E:Galdur frá Horni 1 U:Tibrá fra St. Restrup

Uppfödare: Renee Kjerrbom, Gothem


Tindri från Storsudret

E:Finnur frá Ármóti U: Skvetta från Storsudret

Uppfödare: Ingrid Jacobsson, VAMLINGBO


2018

Álfastjarna från Vidunge

E: Galsi från Knutshyttan U: Litlastjarna från Tjusta

Uppfödare: Hanna Lindstedt, DALHEM


Álfur från Storsudret

E: Ljósi från Storsudret U:Silkisif från Hvidagården

Uppfödare: Ingrid Jacobsson, VAMLINGBO


Fjalli från Björkstigen

E: Fjalla-Eyvindur frá Blönduosi U: Bónardis frá Vatnahjaleigu

Uppfödare: Rita Andersson, SLITE


Flóki från Vitvär

E:Toppur frá Áuðholthjaleigu U: Svala från Hästabet

Uppfödare: Trixie & Pernilla Hellström, LJUGARN


Skjóni från Nors

E: Hyreigur från Smärslid U: Tira från Järvsand

Uppfödare: Fia Lundberg, FÅRÖ


Sólfagur från Engården

E: Kjarval från Knutshyttan U: Lókbrá frá Blesastöðum 1A

Uppfödare. Gunilla Sterner, KAPELLSHAMN


Stjarna från Vidunge

E: Feykir från Knutshyttan U: Sorta från Lindmo

Uppfödare: Hanna Lindstedt, DALHEM


Þjalfi från Engråden

E: Kjarval från Knutshyttan U: Tiund frá Blesastöðum 1A

Uppfödare: Gunilla Sterner, KAPELLSHAMN


2017

Freyr från Engården

E:  Vefur frá Eikarbrekku U: Tyra från Engården

Uppfödare: Gunilla Sterner, KAPELLSHAMN


Gáski från Bjärges

E: Álfur frá Selfossi U: Vigðis från Bjärges

Uppfödare: Nina Morge, ALA


Hilðifridur från File

E: Hyreygur från Smärslid U: Lukka från Stenstuge

Uppfödare: Cecilia Mårtensson, OTHEM


Hraukur från Nors

E: Hyreygur från Smärslid U: Sinna från Eskekärr

Uppfödare: Rebecka Wetterström,  STOCKHOLM


Lítla-Gáta från Kauparve

E:Hvirfilvindur från KAuparve U:Hringey fra Gudenådalen

Uppfödare: Ingrid Wahlén, LÄRBRO


Undrun från Kauparve

E: Hvirfilvindur från KAuparve U: Röskva från Kauparve

Uppfödare: Ingrid Wahlén , LÄRBRO


2016

Fagri-Blakkur från Käldhage Gård

Solfaradottir från Lokrume Annex

Sóldan från Nors

Stormur från Storsudret
Villimey från Kauparve


2015

Duginn från Kauparve

Fleipur från Kauparve

Heiðadis från Fleringe

Luxus från Kungsholmen

Náttvörður från Kauparve

Silfri från Nors

Snekkja från Nors

Töfrun från Kauparve


2014

Hvirfilvindur från Kauparve

Röskva från Kauparve

Svea från Nors


2013

Aska från Storsudret

Fluga från Storsudret

Ljósi från Storsudret

Vindmáni från File


2012

Austri från Hallgårds

Gauti från Hallgårds

Gustur-Dóttla från Stenstuge

Gráni från Storsudret

Kóltvistur från Kauparve

Lýsingur från Storsudret

Skrúdur från Nors

Skvetta från Storsudret

Snót från Nors

Valkyrja från Kauparve


2011

Alsvinnur från Fleringe

Árvakur från Fleringe

Dellingur från Kauparve

Dúkka från Sande

Engla från Stenstuge

Erlendur från HAllbjäns

Freyja från Fleringe

Hausta från Stenstuge

Kjarni från HAllbjäns

Silkja från Stenstuge

Simlir från Nors

Sjár från Nors


2010

Árgeisli från Fleringe

Gjafar från File

Gormur från Hallbjäns

Kringla från Hallbjäns

Yrpa från Hallbjäns

Prins från Storsudret

Silfurmáni från Nors

Sæðis från Stenstuge

Viðar från Storsudret