Klubbmästare Sport

I samband med Årsmötet 2022 fattades beslutet att ändra namnet på priset till Klubbmästare i Sport samt att priset ska baseras på resultatet i EN tävling under året.


Detta gäller för 2022:

- För att bli Klubbmästare måste du vara huvudmedlem i Austur

-Klubbmästare utses på uttagningspoängen i fyr- respektive femgångskombination

- Man kan bli klubbmästare i ”lätt klass” eller ”öppen klass”

- Vi korar alltså sex klubbmästare - "lätt" S/YR/J och "öppen "S/YR/J".

- Om två ekipage hamnar på samma slutpoäng ska ekipaget med högst poäng i tölt rankas först. Vid samma töltpoäng utser domarna vinnaren.

- GRENAR "LÄTT" KLASS: T7 Tölt, T6 Tölt, F2 Femgång och V5 Fyrgång

- GRENAR "ÖPPEN" KLASS: T3 Tölt, T4 Tölt, F2 Femgång och V3 Fyrgång

- Du kan inte kombinera en gren från "öppen" klass med en från "lätt" och bli klubbmästare.

- Vi rekommenderar och önskar att de ekipage som vanligtvis rider över 5.0 att anmäla sig i ”öppen klass” grenar.


UPPDATERINGAR:
2022: Titeln på priset ändrades från "Årets Gångartsekipage" till "Klubbmästare Sport".

2021: Vandringspriset delades ut för sista gången - övergick sedan till annan uppgift.

2009: Vandringspriset "Årets Gångartsekipage" delades ut första gången. Priset -en statyett med en gyllene häs- skänkt av företaget "Flygande Pass". Poängen som räknades var högsta poäng i tölt och fyr/femgång på ALLA tävlingar ekipaget deltagit i under året under året (även på fastlandet).

2022

JUNIOR:

Lätt: Ava Morge & Kjarni från Hallbjäns 4,15p

Öppen: Moa Lindström & Gandur från Storsudret 4,95p


YOUNG RIDER:

Lätt:  Jouline Eriksson & Ingibergur från Haltarve 5,15p

Öppen: Idun Sutare & Atli från Väst-Tibble Gård 5,05p


SENIOR:

Lätt: Annelie Hallin & Ljósi från Storsudret 4,85p

Öppen: Ulla Sköldstam & Gymir från Sanda 6,45p

2019

Sara Lundberg &

Gormur frá Selfossi (6,63p)

YOUNG RIDER: Isabelle Lundberg & Sena frá Ketilsstöðum (5,80p)
JUNIOR:  EmmaLi Andersson & Tímon från Lycke (5,70p)

2020

Sara Lundberg &

Kulur frá Þufum (6,88p)

YOUNG RIDER: EmmaLi Andersson & Tímon från Lycke (6,18p)
JUNIOR:  Hilda Nordenankar & Visir från Tängmark (5,53p)

2021

EmmaLi Andersson &

Freyþór frá Mosfellsbaæ (6,48p)

SENIOR: Ulla Sköldstam & Gymir från Sanda (6,45p)

JUNIOR: Hilda Nordenankar & Visir från Tängmark (5,75p)

2016

Vera Morge &

Óskadís frånBergshill (5,60p)

SENIOR: Ingrid Wahlén & Bytingur från Silverkedjan (5,40p)
YOUNG RIDER: Isabelle Lundberg & Froði frá Holtsmúla1 (4,80p) 

2017

Yvonne Norrby &

Einherji från Mörtö (5,75p)

JUNIOR: Lovisa von Corswant & Galdur frá Horni  (5,50p)
YOUNG RIDER: 8.Isabelle Lundberg & Froði frá Holtsmúla1 (5,00p) 

2018

Sara Lundberg &

Gormur frá Selfossi (5,97p)

YOUNG RIDER: Lovisa von Corswant & Galdur frá Horni  (5,95p)
JUNIOR: 3.EmmaLi Andersson & Hjalmur från Glottra (5,89p)

2013

Ulla Sköldstam &

Gymir från Sanda (6,16p)

YOUNG RIDER: Sara Lundberg & Froði frá Holtsmúla1 (5,89p)
JUNIOR: Mira Slinger & Perla från Bökenäs (5,09p)

2014

Antonia Baumert &

Þorsteinn från Vargsätter (5,39p)

JUNIOR: Lovisa von Corswant & Hremmsa från Manketorp (4,90p)

YOUNG RIDER: Mira Slinger & Perla från Bökenäs (4,86p)

2015

Ulla Sköldstam &

Gymir från Sanda (6,33p)

JUNIOR: Isabelle Lundberg & Fjalla-Eyvindur frá Blönduosi (6,32p)
 YOUNG RIDER: .Mira Slinger & Perla från Bökenäs (5,61p)

2010

Tanja Schipper &

Töfri frá Nornabæli (6,16p)

BÄSTA UNGDOM: Jennifer Nilsson & Krummi från Stenstuge (5,15p)

2011

Ulla Sköldstam &

Gymir från Sanda (5,20p)

BÄSTA UNGDOM: Jennifer Nilsson & Krummi från Stenstuge (4,65p)

2012

Sara Lundberg &

Froði frá Holtsmúla 1 (5,17p)

BÄSTA UNGDOM: Ida Nilsson & Kvörn från Hallgårds (4,80p)

2009

Tanja Schipper &

Töfri frá Nornabæli (5,65p)

BÄSTA UNGDOM: Sara Lundberg & Svie från Rooslunda + Jennifer Nilsson & Krummi från Stenstuge (5,23p)