Under konstruktion

Austur på Lag-SM

Austur har deltagit med lag på Lag-SM vid sex tillfällen. SM ställdes in både 2020 och 2021 pga Covid19-pandemin.


Upplägget på tävlingarna har genom åren i stort sett varit desamma - 12 grenar (hälften gångartsgrenar) + en lagshow som laget och lagledaren ska genomföra tillsammans. Några grenar har bytts ut - t ex har FS3 Show ("vIsning vid hand")bytts ut mot den mer fartfyllda Smáli. Under en period fick man stryka ett resultat -det sämsta- men nu räknas ALLA poängen, så det är viktigt att inte nolla någon gren.


Som en liten anekdot kan sägas att 2007 -när Austur deltog för första gången- bestod laget av i princip alla föreningens ungdomar..... Två av dem red vanligtvis inte islandshäst utan fick låna hästar!


Den mest framskjutna placeringen kom 2019 då laget slutade på 4:e plats.

2022 - Kumla

Idunn Sutare & Atli från Väst-Tibble Gård

Freja Glimfalk & hatur från Länneberga (reserv)

Alva Raufi & Prins från Storsudret

Ava Morge & Kjarni från Hallbjäns

Moa Lindström & Gandur från Storsudret


Lagledare: Lisa Raufi


RESULTAT:

1. Edda 5,78p, 2. Dyggur 5,49p, 3.Viggur 5,19p, 9.Austur 4,90p

2019 - Kumla

Alva Raufi & Gandur från Storsudret
Ida Friberg & Embla från Jordala
Ida Söderlund & Mist från Järsta
Isabelle Lundberg & Sena frá Ketilsstöðum
Linnea Werkander & Fákur från Storsudret
Sonja Grahns Knutas & Hofsi från Rumma Gård
Trixie Hellström & Svala från Hästabet (reserv)

Lagledare: Anders Andersson


RESULTAT:

1.Hrimfaxi Goldies 6,85p, 2.Falkis Berserkur 6,69p, 3.Forsens Eddor 6,26p, 9.Austur 5,57p

2017 - Riddarhyttan

Linnea Werkander & Fákur från Storsudret
Ida Friberg & Embla från Jordala
Vera Morge & Oskadis från Bergshill
Emma Li Andersson & Hrina från Stenstuge
Alva Raufi & Rán frá Skammbeinsstödum
Isabelle Lundberg & Ívaldi från Fleringe
Johanna Falk & Tyvar från Engården (reserv)
Ida Söderlund & Svie från Rooslunda (reserv)

Lagledare: Nathalie Althin-Gudinge


RESULTAT:

1.Forsens Eddor 6,75p, 2.Hrimfaxi Goldies 6,28p, 3.Best By Vinir 5,96p, 4.Austur 5,79p

2015 - Margretehof, Skåne

Ida Friberg & Gimsteinn från Ödmården
Isabelle Lundberg & Fjalla-Eyvindur frá Blönduosi
Lovisa von Corswant & Viska från Hästhava
Mira Slinger & Perla från Bökenäs
Siri Slinger & Dagfari från Västeråsen
Sonja Grahns-Knutas & Bytingur från Silverkedjan

Lagledare: Nathalie Althin-Gudinge


RESULTAT:

1, Ofeigur 6,89p, 2. White Sigur 6,37p, 3. Forsens Eddor 6,30p, 10.Austur 4,83p

2009 - Norrköping

Emma Wahlén & Von från Bergshill (reserv)

Jennifer Nilsson & Krummi från Stenstuge

Lina Börjesson & Skjóni frá Hrútafelli

Nora Hägglöf & Hrönn från Vall

Sara Lundberg & Korpa från Smedbygget

Tove Wahlén & Fagri-Blakkur frá Stranðarhöfða

Lagledare: Jenny Lindley


RESULTAT:

1.Strokkur 6,41p, 2.Djarfur 5,87p, 3.Glaumur 5,78p, 8.Austur 5,13p

2007 - Riddarhyttan

Emma Wahlén & Au ður från Fleringe

Filippa Östberg & Tor från Fafne (reserv)

Josefine Strandänger & Blakkur frá Neðri-Dal

Lina Börjesson & Smálius frá Lagafelli

Linn Svensson & Mósi från Stenstuge

Tove Wahlén & Fagri-Blakkur frá Stranðarhöfða

Lagledare: Jenny Lindley


RESULTAT:

1. Stormur 6,27p. 2.Djarfur/Landi 5,72p. 3.Járnhestur 5,65p. 10.Austur 5,12p